Informace o nás

SVÉPOMOCNÁ SKUPINA POLÁRNÍK funguje a vznikla za podpory Peče o duševní zdraví, z. s., středisko ChrudimDěkujeme!

JAK, KDY A PROČ SKUPINA VZNIKLA:

Skupina vznikla spontánně v květnu 2009 nápadem uspořádat výlet do Prahy bez asistence sociálních pracovníků Péče o duševní zdraví, z. s. (dále jen PDZ) za účasti a v režii samotných klientů. Když se k tomu v létě roku 2009 přidala ještě potřeba vydávat vlastní časopis o radostech, starostech, zážitcích a prožitcích klientů využívajících služby PDZ. Nabídli nám pracovníci PDZ možnost založit svépomocnou skupinu. Zároveň vznikly i naše webové stránky www.polarnik.webnode.cz. První schůzka proběhla 3. 2. 2010.

PROČ SE JMENUJEME POLÁRNÍCI:

Označení Polárníci, jsme odvodili od názvu klubu PDZ Polárka. Velmi rychle se vžil a zároveň má i silný symbolický význam. Symbolizuje někdy i obtížnou cestu k cíly, na níž je důležitá spolupráce a podpora týmu. 

 

CÍLE:

  • Zlepšení aktivního využívání volného času
  • Poskytování vzájemné podpory při plánování a organizování zájmových činností
  • Upevňování schopnosti spolupráce, vzájemné tolerance a uplatnění se v kolektivu
  • Umožnit pracujícím klientům, kteří v době, kdy poskytuje komunitní klubové služby PDZ navštěvují zaměstnání, společně trávit volný čas s lidmi a v prostředí, které znají z dřívějška
  • Rozvinout nabídku volnočasových činností
  • Podpořit osamostatnění klientů

CÍLOVÁ SKUPINA:

 

Skupina je určena pro lidi s duševním onemocněním a zájmem smysluplně trávit volný čas.

Členy skupiny se mohou stát duševně nemocní a jejich blízcí.

LIDÉ VE SKUPINĚ:

Ve skupině se nacházejí dva typy lidí, jedni mají ID a chtějí se dál rozvíjet a další jsou již zmínění pracující, kteří chtějí trávit svůj volný čas v chráněnějším prostředí…

12/2013

02/2017

MOTTO:

"S AKTIVITOU NEJDÁL DOJDEŠ"

LOGO:

ČINNOST SVÉPOMOCNÉ SKUPINY:

Dne 3. února 2017 vstoupila svépomocná skupina do osmého roku svého fungování. Aktivit svépomocné skupiny se střídavě účastní okolo 20 lidí. Především pořádáme, účastníme se mnoha akcí výlety, návštěvy muzeí, kavárny, kina, divadla, výstavy, kola, kulečník, petanque atd. Jinak máme i možnost setkávat se k různým aktivitám v prostorách klubu Polárka v Chrudimi.

V prostorách klubu proběhlo...

v roce

2010 

2011

2012

2013

2014

2015

2016

2017

schůzek

19   

21

14

18

8

2

1

-

Mimo prostory klubu Polárka proběhlo…

v roce

2010

2011

2012

2013

2014

2015

2016

2017

akcí

24

10

9

44

26

29

22

20

Akce od zimy 2012 do podzimu 2013 jsme zachytili na plákáty, které byly k vidění při Týdnech pro duševní zdraví 2013 v prostorách klubu o. s. PDZ.

V roce 2016 jsme nepořádali žádný výlet a to ani během léta. Snažili jsme se podporovat dvě naše členky, které byly dlouhodoběji hospitalizované v Psychiatrické nemocnici v Havlíčkově Brodě. Nejprve za nimi někteří z nás jezdili na návštěvy, což je cca 2 hodiny cesty vlakem tam, pak asi hodinku z nádraží do nemocnice a po návštěvě zase to samé zpět. Pak si jedna paní vzala jednu z nich domů na propustku na celý víkend. A po jejím propuštění jsme jí pomáhali při úklidu bytu, když v něm čtyři měsíce nebyla. Byl to velice náročný program, proto jsem už během léta jen relaxovali a nikam nejeli. Jinak jsme se snažili využít nabídky akcí pořádaných městem Chrudim. Jako každý rok jsme byli na Salvátorské pouti, festivalu Loutkářská Chrudim a Chrudimských Obžínkách. Byli jsme i na několika představeních v Městském kině a v listopadu ve Východočeské galerii Pardubice.

Ke konci roku 2017 jsem vydali nové číslo časopisu Polárník, jehož tématem bylo dobrodružství všeho druhu, a který zároveň mapuje období od ledna do srpna loňského roku. V parném létě jsme vyrazili na výlet do Hradce Králové, kde jsme se nejprve svezli zadokolesovým parníkem se strojním pohonem a poté jsme vystoupali na Bílou věž, která se nachází na hlavním náměstí. Některé z nás navštívily Barokní slavnosti, konané v Klášterních zahradách v Chrudimi i Dny evropského děditství, které byly letos v Chrudimi zahajovány. Proběholo i několik setkání v převážně chrudimských  kavárnách, což je výborný prostor pro sdílení všech věcí, které nás trápí, ale i  těch radostných a pozitivních.

Letošní rok 2018 bude plný různorodých akcí. Mimo jiné se chystáme na výlet do Lázní Bohdaneč, Olomouce a dále se nechte překvapit. Plánujeme vydat dvě nová čísla našeho časopisu a pokusit se z něj tak udělat půlročník.

Naší snahou je dát všem prostor pro uplatnění jejich nápadů a aktivit, upravovat program dle portřeb skupiny i jednotlivce.

Důležité je dosažení vytyčeného cíle, ale stejně důležité je i získání návyku střídání cílené práce a odpočinku. K relaxaci by měli sloužit společenké hry, povídání, výlety, poslouchání hudby, drobné sportovní aktivity např. petanque, kulečník,...

Zároveň je podstatné se co nejvíce našimi aktivitami přiblížit zdravé populaci.

Chcete-li se o aktivitách Svépomocné skupiny Polárník Chrudim dozvědět něco více, nebo vás zajímá význam svépomocných skupin pro jejich uživatele, důvody proč takové skupiny zakládat, co to vlastně svépomoc je a jak jsme na tom s psychoedukací a co si pod tímto pojmem představit...navštivte webové stránky knihovny University Palackého. Naleznete zde bakalářskou práci "Psychoedukační význam svépomocných skupin"

library.upol.cz/arl-upol/cs/detail-upol_us_cat-0173127-Psychoedukacni-vyznam-svepomocnych-skupin-klientu-s-dusevnim-onemocnenim/?disprec=1&iset=3

Za  

 IVA ŠUSTROVÁ